HVP Hoteluri Vile Pensiuni Cazare

Expoziția ANOTHER LANGUAGE – THE WOMAN WAY

  • 2013-06-20
  • Bucuresti
  • Bucuresti
Expoziția ANOTHER LANGUAGE – THE WOMAN WAY Bucuresti

Adresa Eveniment

Judet - Localitate
Bucuresti - Bucuresti

TAXI in zona

taxi TAXI Bucuresti
Avem locul liber pentru promovare companie taxi pe judetul Bucuresti
contacteaza-ne pentru oferta promovare

Inchiriaza o masina

Rent a Car
Telefon
0742923150
Telefon
0732399370
Website
Facebook

Agentie de Turism

Agentie turism Bucuresti
LOCUL ESTE LIBER
promovare agentie de turism pe judetul Bucuresti
contacteaza-ne pentru oferta promovare

Descriere

Locatia: Imbold, Galeria, Bucureşti

„Another language” este cel mai nou proiect al tinerei artiste și a fost prezentat pentru prima dată la Galeria CHROM din Bochum, Germania. Această expoziție dovedește cum mâna unei femei pictează despre ceea ce este viața, despre transformarea întunericului în lumină, despre a da formă fizică trăirilor.

Lucrările lui Buzu iau naștere din „întuneric”, de aici pornind simboluri și ideea călătoriei. Buzu a folosit o gamă restrânsă de culori fosforecente, adeseori respinse, în general, fiind o cale greșită în pictură, tocmai pentru a schimba cursul lucrurilor și a încerca să le ofere o altă valoare. Lucrările au luat formă și viață prin subiect, culoare și intervenție optică, mergând pe ideea nașterii din întuneric, precum viața.

Acest experiment vizual, completat de o instalație cu lumini ultraviolete, l-am denumit, după multe căutări – Another Language (o altă limbă) – un limbaj comun, cunoscut de creierul uman, dar neaccesat de conștiință. Aceste lucrări au fost construite pe ideea perspectivei repetitive percepută de orice creier. De ce este comună? Pentru că toți accesăm același limbaj, pentru că toți arătăm la fel, gândim la fel, construim la fel, „mâncăm” la fel și pentru că suntem curioși cu ceva ce știm deja, dar nu vrem să acceptăm...în artă nu există puncte, există virgulă și spațiu.
Picturile sunt realizate în acrilice pe carton, pânză și placaj. Texturile și culorile sunt realizate prin folosirea „loviturilor” de pensulă și conferă aparențe de sticlă metalizată, texturi de catifea, mătase și alte materiale. Lucrările sunt proiectate pentru a fi văzute în trei modalități: la lumina zilei, cu folosirea lămpilor UV și în semiîntuneric.


Termeni si Conditii de utilizare:
HVP nu isi asuma in nici un mod răspunderea pentru informaţiile afişate pe site de catre utilizatorii sai, nici pentru cazul in care anumite informatii sunt oferite cu intarziere, pierdute, sterse sau nu pot fi înmagazinate pe server din orice motive imputabile utilizatorului. Calendar Evenimente nu isi asuma raspunderea pentru consecinţele create de informatiile afisate pe acest site, informatiile si afisarea lor ramanand in raspunderea totala a utilizatorilor.

Recomandam urmatoarele unitati de cazare din zona selectata