HVP Hoteluri Vile Pensiuni Cazare

Muzeul Campiei Boianului

  • Muzeu
  • Slatina
  • Olt
  • Oltenia
Muzeul Campiei Boianului Olt Slatina Oltenia

Adresa Obiectiv Turistic

Judet - Localitate
Olt - Slatina
Adresa
Draganesti

TAXI in zona

taxi TAXI Olt
Avem locul liber pentru promovare companie taxi pe judetul Olt
contacteaza-ne pentru oferta promovare

Inchiriaza o masina

Inchiriaza o masina in judetul Olt
LOCUL ESTE LIBER
promovare firma de inchiariat masini pe judetul Olt
contacteaza-ne pentru oferta promovare

Agentie de Turism

Agentie turism Olt
LOCUL ESTE LIBER
promovare agentie de turism pe judetul Olt
contacteaza-ne pentru oferta promovare
Muzeul Campiei Boianului: aceasta pagina prezinta o scurta descriere a obiectivului turistic Muzeul Campiei Boianului, adaugat pe hvp in categoria Muzeu, zona turistica Oltenia, in judetul Olt, localitatea Slatina Draganesti

Muzeul Campiei Boianului Descriere

„Este un proiect deosebit, unic în Europa. Cu ajutorul acestuia vom reconstitui modul de viata al unei populatii care a trait acum cinci mii de ani înainte de Hristos, populatie care avea obiceiul sa se aseze în zonele inundabile pe niste mici insule, care, odata cu trecerea timpului, s-au transformat într-un fel de maguri sau teluri. La început, comunitatile respective erau mici, pe telurile respective gasindu-se numai trei-cinci colibe. Casele erau construite din trestie împletita si pari batuti în pamânt, iar printre împletituri se punea pamânt. Între casele lor îsi faceau si o locuinta-lacustra, unde îsi tineau proviziile. Colibele erau dese, ulitele (calea principala) nu erau mai mari de doi metri, uneori colibele fiind lipite una de cealalta. Constructiile erau joase pentru ca înaltimea oamenilor nu depasea 1,50-1,60 m. Casele nu aveau tavane, dar erau bine captusite la interior. Fiecare coliba avea vatra, cuptor, lavita, iar patul era construit din pamânt ridicat, peste care asezau piei sau rogojina“, spunea profesorul Traian Zorzoliu, directorul Muzeului „Câmpia Boianului” din Draganesti-Olt, amenajarea acestui arheoparc ar aduce câstiguri pentru judet, atât din punct de vedere cultural, cât si economic. Prin Arheoparcul de la Draganesti-Olt, profesorul Zorzoliu a reconstituit un sat dupa tipul asezarilor neolitice specifice culturii Gumelnita, ale caror urme au fost descoperite la Draganesti. Satul neolitic este format din sase colibe ridicate în aer liber, pe un teren împrejmuit cu un sant de aparare si gard din nuiele împletite, intrarea se face pe o punte din lemn, iar colibele sunt de marime naturala. O coliba este reprezentativa pentru o locuinta de pescar, alta pentru agricultor, alta pentru olar etc, au în interior obiecte neolitice sau reconstituiri ale unor obiecte neolitice, mese, altare de cult, unelte pentru gospodarie si practicarea diferitelor ocupatii, deasemenea a fost reconstituita si o locuinta lacustra, folosita în vechime pentru depozitarea proviziilor pentru ca asezarile erau ridicate pe vai des inundate.
Muzeul în aer liber ar urma sa fie punctul de plecare al unui circuit turistic care va cuprinde alte obiective de interes cultural din noua localitati din judetul Olt, situate în zona Câmpiei Boianului. Inaugurarea arheoparcului s-a facut în data de 18 septembrie 2010, în prezenta oficialitatilor judetene si locale si a 100 de participanti din 24 de tari, care se afla în aceste zile în România, cu ocazia Conferintei Internationale de Arheologie Aeriana AARG 2010.

Recomandam urmatoarele unitati de cazare din zona selectata